Worknotes

Corbin Soccer Program

EmailOrganization Link
 

Top Divider

 

Boosters Calendar2016-17

June 2016
20
Monday
Centre College Soccer Camp Girls June 20-24
29
Wednesday
Dead Period June 29-July 9
July 2016
10
Sunday
Lindsay Wilson Soccer Camp Boys July 10-13
15
Friday
Girls Preseason July 15-Aug 16
August 2016
5
Friday
Boys vs Rowan Co @ 7:00 @ Boyd Co (Ashland) Varsity only
6
Saturday
Girls vs Danville @ Soccerama @ Berea Varsity 12:00 A
6
Saturday
Boys vs Boyd Co @ 6:00 @ Boyd Co (Ashland) Varsity only
13
Saturday
Girls vs Southwestern @ Madison Southern Varsity 8:30AM A
15
Monday
Boys @ Madison Southern JV 6:00 / V 7:30 A
16
Tuesday
Girls vs Sayre Varsity 6:00 JV 7:30 H
17
Wednesday
Meet the Redhounds, food begins @ 6:45PM, Introductions @ 8:00PM
19
Friday
Gatlinburg Overnight Tournament Girls Varsity Only Aug 19-21
20
Saturday
Girls vs Chuckey-Doak @ Smoky Mtn Tournament Gatlinburg, TN Varsity 8:00PM
20
Saturday
Girls vs Morristown East @ Smoky Mtn Tournament Gatlinburg, Tn Varsity 12:40PM
21
Sunday
Girls vs Alcoa @ Smoky Mtn Tournament Gatlinburg, TN Varsity 11:00AM
23
Tuesday
Boys vs Knox Co V 6:00 H
25
Thursday
Girls @ Whitley Co Varsity 6:00 / JV 7:30 A
27
Saturday
Girls @ Pulaski Co Varsity 6:00 A
27
Saturday
Boys @ Perry Central JV 6:00 V 7:30 A
29
Monday
Boys @ Whitley Co JV 7:30 / V 6:00 A
30
Tuesday
Girls vs Berea Varsity 6:00 H
September 2016
1
Thursday
Boys vs Southwestern JV 6:00 / V 7:30 H
6
Tuesday
Girls vs North Laurel V 6:00 / JV 7:30 H
6
Tuesday
Boys @ North Laurel JV 7:30 / V 6:00 A
8
Thursday
Boys @ South Laurel JV 6:00 / V 7:30 A
8
Thursday
Girls @ Danville JV 6:00 / V 7:30 A
10
Saturday
Boys vs Pulaski Co V 4:00 Don Marshall Cup Somerset A
13
Tuesday
Boys vs Oneida Baptist V 7:30 Varsity only
13
Tuesday
Girls vs OBI 6:00 Varsity H
15
Thursday
Girls @ South Laurel V 5:30 / JV 7:00 A
16
Friday
Boys vs George Rogers Clark 7:00 PM @ Smoky Mtn Cup
17
Saturday
Boys vs Somerset 9:00 AM @ Smoky Mtn Cup
19
Monday
Girls @ Montgomery Co V 6:00 / A
22
Thursday
Girls vs Model V 8:00 H
24
Saturday
Boys vs Lincoln Co JV 6:00 / V 7:30 H Homecoming
26
Monday
Boys @ Model V 6:00 A
27
Tuesday
Girls vs Oneida, TN V 6:00 H Girls Senior Night
29
Thursday
Girls vs Southwestern V 6:00 / JV 7:30 H
October 2016
1
Saturday
Girls @ Woodford JV 6:00 / V 8:00 A
1
Saturday
Boys vs Pikeville V 12:30 H
3
Monday
Boys vs Pulaski Co JV 5:30 / V 7:00 H Boys Senior Night
4
Tuesday
Girls vs Pikeville 7:00 H
6
Thursday
Girls vs Madison Central V 6:00 / JV 7:30 H
11
Tuesday
Boys vs North Laurel Boys District Tournament @ 6:00 @ South Laurel
11
Tuesday
Girls vs winner of OBI vs Whitley Co District Tournament 6:00 @ North Laurel
17
Monday
Boys Region Tournament Oct 17-22 @ Corbin
17
Monday
Region Tournament Home Oct 17-22
18
Tuesday
Girls vs Harlan Co region tournament 8:00 @ Corbin
23
Sunday
State Tournament Oct 24-Nov 5 TBA
December 2016
4
Sunday
2016 Girls Soccer Banquet
January 2017
14
Saturday
2016 Boys Soccer Banquet
June 2017
20
Tuesday
20-24 Girls Soccer Camp @ Centre
25
Sunday
Dead Period June 25-July 9
July 2017
10
Monday
2017 Boys Soccer Camp @ LIndsey Wilson July 10-13
13
Thursday
13-14 Girls Tryouts
15
Saturday
Boys Mandatory pre season
15
Saturday
July 15-Aug 11 Girls Preseason
August 2017
14
Monday
Boys vs Madison Southern J V 6:00 / V 7:30 H
15
Tuesday
Girls vs George Rogers Clark JV 6:00 / V 7:30 H
17
Thursday
Girls @ Lex Sayre V 6:00 / JV 7:30 A
19
Saturday
Boys @ Lincoln Co J V 6:00 / V 7:30 A
21
Monday
Boys vs Perry Central J V 6:00 / V 7:30 H
21
Monday
Girls @ Southwestern V 6:00 / JV 7:30 A
25
Friday
25-27 Smoky Mtn Tournament V only TBA A
26
Saturday
Boys vs Southwestern @ Somerset High School TBD (Don Marshall Cup)
28
Monday
Boys vs Whitley Co J V 6:00 / V 7:30 H
31
Thursday
Boys @ Pulaski Co J V 6:00 / V 7:30 A
31
Thursday
Girls @ Berea V 6:00 A
September 2017
4
Monday
Girls @ Madison Central JV 6:00 / V 7:30 A
5
Tuesday
Boys vs South Laurel J V 6:00 / V 7:30 H
7
Thursday
Girls vs Lincoln Co V 6;00 / JV 7:30 H
9
Saturday
Boys vs Model Home TBD
9
Saturday
Girls @ Pikeville V 2:00 / JV 3:30 A
11
Monday
Boys vs North Laurel J V 6:00 / V 7:30 H
12
Tuesday
Girls Vs South Laurel V 6:00 / JV 7:30 H
14
Thursday
Boys @ Smoky Mtn Cup 2 games TBD Sept 14-17
14
Thursday
Girls @ OBI V 6:00 A
16
Saturday
Girls vs Johnson Central V 11:00 Am H
19
Tuesday
Boys @ George Rogers Clark J V 6:00 / V 7:30 A
19
Tuesday
Girls vs Whitley Co V 6:00 / JV 7:30 H
23
Saturday
Boys @ Johnson Central TBD
23
Saturday
Boys @ Pikeville TBD
23
Saturday
Girls vs Somerset V 11:00 AM / JV 12:30 H
26
Tuesday
Boys @ OBI V 5:30 A
26
Tuesday
Girls vs Danville JV 6:00 / V 7:30 H
28
Thursday
Boys @ Knox County J V 6:00 / V 7:30 A
28
Thursday
Girls @ North Laurel V 6:00 / JV 7:30 A
October 2017
3
Tuesday
Boys vs Somerset J V 6:00 / V 7:30 H
5
Thursday
Girls @ Oneida Tn V 6:00 A
9
Monday
District 49 Tournament @ North Laurel Oct 9-14
9
Monday
9-14 Girls District Tournament TBA
16
Monday
16- 21 Girls Region 13 Tournament @ Corbin TBA
16
Monday
16-21 Boys Region 13 Tournament @ Corbin TBA
23
Monday
Boys Elite 8 @ Fayette Co HS
23
Monday
23-28 Girls Semi State TBA
30
Monday
Oct 30-Nov 4 Girls State Tournament TBA
November 2017
1
Wednesday
Boys Final Four @ Fayette Co HS
4
Saturday
Boys State Final @ Fayette Co HS

Bottom Divider

Worknotes
©2017 TeacherWeb, Inc.