Worknotes

Corbin Soccer Program

EmailOrganization Link
 
Program Introduction
General Announcements
Boosters Intro page
Boosters Calendar2016-17
Girls Intro Page/ Season Wrap-up
CHS Girls Gallery
Boys Intro Page/Season Wrap-up
CHS Boys Gallery
Sponsors 2007-2017
Links
CMS Girls Gallery
CMS Boys Gallery
Boosters Gallery/College Signings
Gate & Concession Signup CMS 2017
Soccer Handbook 2012-13
Soccer Shirt Sponsors 2011-2017
2012-16 Soccer Banquet Pictures
Directions - Boys
CMS Schedule 2017
Soccer Season Program 2013
Presidents Season Wrap up
2014 Soccer Season Program
2017 CHS Girls Page
2016 CHS Boys Page
Corbin Soccer Season Program 2015
2017 Gate and Concession Signup CHS
2016 Boys Banquet Pictures
CMS Girls Roster 2017
2016 Soccer Season Program
2017 CHS Girls Roster



Top Divider

 

General Announcements

2017 Girls All State:

Abby Baker All State Second Team

Nikki Wells All State Honorable Mention

Tristan Gibbs State Tournament Team

2017 All Region:

Abby Baker, Region Player of the Year

First Team All Region:

Abby Baker

Tristan Gibbs

Olivia Jones

Nikki Wells

Second Team All Region:

Savannah Finley

Clara Finneseth

Kami Garland

Carley Stone

2017 Girls Sweet 16 Champs!!


2017 Girls District Tournament Team:

Nikki Wells

Olivia Jones

Savannah Finley

Carley Stone Offensive MVP



2017 Girls Region Tournament Team:

Nikki Wells

Clara Finneseth

Tristan Gibbs

Olivia Jones

Abby Baker Tournament MVP

Girls Region 13 Champs!!!  Sweet 16 Champs!!!


2017 Girls Banquet Awards:

MVP.....................Abby Baker

Offfense................Nikki Wells

Defense.................Savannah Finley

110%....................Carley Stone

Most Improved...........Jenna Johnson

Leadership..............Tristan Gibbs

Utility.................Clara Finneseth

JV Awards:

Taylor French, Cynthia Campos, Lexi Abney, Reagan Norvell, Patton Chandler



2017 Senior Academic

Tristan Gibbs............4.8

Taylor Boian.............4.7

Carley Stone.............4.5

Nikki Wells..............4.4


2017 Boys All State:

Trey Cima Second Team

Chris Lebanion Honorable Mention






2017 Boys Region and Sweet 16 Champs!!!

2017 Boys District Tournament Team:

Jacob Johnson

Trey Cima

Camden Harris

Nathaniel Bingham  Defensive MVP



2017 Boys Region Tournament Team:

Jack Schuhmann

Jacob Johnson

John Lebanion

Lawrence Lewis

Chris Lebanion Defensive MVP


2017 Boys Banquet Awards:

MVP......................Chris Lebanion
Offense..................Jack Schuhmann/ Trey Cima
Defense..................Natahniel Bingham
110%.....................Lucas Martin
Most Improved............Jacob Johnson
Redhound.................Jordan Lockaby
Honorable Mention........Lawrence Lewis
Coach's Award............J P Winchester

JV Awards:
Seth Kirby, Jon Lebanion, Cade Moore, Deacon Brock, Camden Harris, Nick 
Lebanion, Jackson Moore




2017 Senior Boys Academic

Lawrence Lewis...............4.7

J P Winchester...............4.5

Jacob Johnson................4.4

Jordan Lockaby...............4.3


*******************************************************************

2016 Boys District Team:

Trey Cima

Chris Lebanion

2016 Boys Banquet Awards:

MVP - Trey Cima

Offense Award - Lawrence Lewis

Defense Award - Chris Lebanion

110% Award - John Lowe

Most Improved - Nathaniel Bingham

Redhound Award - Ben Childers

Honorable Mention - Jacob Johnson

JV Awards - Jacob Johnson, Carson Hayes, Noah Steely, Seth Kirby, Jon 
Lebanion 
and Cade Moore

Boys Academic Awards:

Trey Cima...........4.7

Lawrence Lewis......4.7

Kaell Walden........4.7

Will Childers.......4.7

Seth Kirby..........4.7



**************************************************************************
****

2016 Girls Banquet Awards:

MVP - Kara Grisell

Offense Award - Abby Baker

Defense Award - Savannah Finley

Leadership Award - Mallory Allen

110% Award - Tristan Gibbs

Honorable Mention - Nikki Wells

Most Improved - Hannah Jenkins 

JV Awards: 

Maddy Saylor

Kayla Graeler

Kamryn Gibbs

Lexi Abney

Clara Finneseth

2016 Academic:

Highest GPA:

Mallory Allen…….4.7
Tristan Gibbs…….4.7
Kayla Graeler……4.7
Taylor Boain……..4.7

Honorable Mention:

Jenna Johnson……...4.6
Regan Norvell……..4.6
Sydney Hopper…….4.6
Kara Grisell………..4.5
Carley Stone……….4.5
Rachel Bonnell…….4.5



2016 Girls District Team:

Nikki Wells

Mallory Allen

Kara Grisell

Tristan Gibbs

Abby Baker Offensive MVP


2016 Girls Region Tournament Team:

Kara Grisell

Nikki Wells

Abby Baker

Savannah Finley

Tristan Gibbs, Defensive MVP

2016 Girls All Region Team:

First Team: Abby Baker, Nikki Wells, Tristan Gibbs and Kara Grisell

Second Team: Carley Stone, Mallory Allen, Olivia Jones

2016 All State Honorable Mention:

Abby Baker



2016 Girls District and Region Champs!!






**************************************************************************
****

2015 State Tournament All Tournament Team:

Nikki Wells

2015 Honorable Mention All State:

Abby Baker

2015 Girls Sweet 16 Champs!!

2015 Girls 13th Region Champs!!

Region Tournament Team:

Abby Baker

Tristan Gibbs

Nikki Wells

Kara Grisell

Olivia Jones Defensive MVP


2015 Girls All Region:

Abby Baker 1st team

Nikki Wells 1st team

Savannah Finley 1st team

Olivia Jones 1st team

Tristan Gibbs 2nd team

Kara Grisell 2nd team

Brianna Masengill 2nd team

Cheyenne Rose  2nd team


2015 Girls District Champs!!!!

2015 Girls District Team:

Nikki Wells  Offensive MVP

Abby Baker

Kara Grisell

Brianna Massengill

Cheyenne Rose


2015 Girls Banquet Awards

Girls MVP Award    Nikki Wells

Offense Award     Abby Baker

Defense Award   Brianna Massengill

110% Award    Cheyenne Rose

Most Improved Award   Olivia Jones

Redhound Award  Tristan Gibbs

Honorable Mention Award  Kara Grisell

Scholastic Award  Kayla Graeler




2015 Boys District Team:

Lucas Canineu

Matthew Smitley

All State Honorable Mention

Lucas Canineu


2015 Boys Banquet Awards:

MVP Lucas Canineu

Offense Award Dylan Browne

Defense Award  Matthew Steely

110% Award  Brandon Dizney

Most Improved Award  Matthew Smitley

Redhound Award   Josh Crabtree

Honorable Mention  Jonathon Carper

JV Awards:  Trey Cima, Jacob Johnson, Jack Schuhmann, Chris Lebanion, 

Nathaniel Bingham, Will Childers and Lawrence Lewis

Scholastic Awards:  Trey Cima, Jacob Johnson and Will Childers









**************************************************************************
****


2014 Banquet Award Winners:

MVP:  Kaitlyn Waddle

Best Offensive:  Morgan Boggs

Best Defensive:  Hannah Henegar

110% :  Sydney Hurst

Redhound Award:  Paige Baker

Most Improved:  Meghann Blackburn


2014 Girls District Tournament Team

Kaitlyn Waddle

Morgan Boggs

Mady Thompson

Hannah Henegar Defensive MVP

2014 Girls Region Tournament Team

Sydney Hurst

Morgan Boggs

Meghann Blackburn

Kaitlyn Waddle Defensive MVP

2014 Girls All Region

Kaitlyn Waddle 1st Team

Hannah Henegar 1st Team

Morgan Boggs  1st Team

Meghann Blackburn 1st Team

Brianna Massengill 2nd Team

Kaitlyn Waddle Honorable Mention All State!!

Girls 2014 District and Region Runnerup !!!


2014 Boys Banquet Award Winners:

MVP:  Lucas Canineu

Offense Award:  Tulio Canineu

Defense Award:  Ryan Thaler

110% : Drew Cooney

Most Improved:  Ryan Johnson

Redhound Award:  Zach Storms

Honorable Mention:  Jacob Storms

Boys JV Awards:  Ben Childers, John Lowe, Jacob Johnson, Chris Lebanion, 
Lawrence Lewis, Jack Schuhmann

Boys Leadership Awards:  Rolland Atkins, Tim Brock, Tulio Canineu, Drew 
Cooney, Ryan Johnson, Jerry Reed, Jake Rose, Jacob Storms, Zach Storms, 
Ryan 
Thaler, Caleb Wells




2014 Boys District Tournament Team

Jonathan Carper

Dylan Browne

Lucas Canineu

Jerry Reed

Tulio Canineu  Offensive MVP

2014 Boys Region Team

Drew Cooney

Ryan Thaler

Ryan Johnson

Tulio Canineu

Lucas Canineu  Offensive MVP

2014 Boys District and Region Champs!!!

2014 Semi State (Sweet 16) Champs!!

Lucas Canineu Honorable Mention All State

Tulio Canineu Honorable mention All State

Lucas Canineu All State Tournament Team

2014 Homecoming King & Queen

Tulio Canineu and Kaitlyn Waddle





**************************************************************************
****





2013 Girls District Tournament Team

    
Morgan Boggs

Kailtyn Waddle

Brianna Anderson

 
Defensive MVP:

Hannah Henegar

2013 Girls Region Team

Kaitlyn Waddle

Morgan Boggs

Hannah Henegar

Rachel Logan Defensive MVP 

2013 Girls All Region Team

Kaitlyn Waddle 1st Team 
Morgan Boggs  1st Team
Hannah Henegar 1st Team
Meghann Blackburn 1st Team
Brianna Anderson Honorable Mention

Girls 2013 District/Region Runnerup




2013 Boys District Team

Dylan Browne
Andrew Thaler
Jesse Hyde
Lucas Canineu
Tulio Canineu  MVP

2013 Boys Region Team

Jesse Hyde
Alex Thompson
Lucas Canineu
Ryan Thaler
Tulio Canineu   Offensive MVP

 

All-State Honorable Mention

Lucas Canineu

 

All-Sate 2nd Team

Tulio Canineu

Boys 2013 District Champs

Boys 2013 Region Champs

Boys 2013 Sweet 16



_________________________________________________________________________




Congratulations to Andrew Webb and Wayne Logan,  Andrew for making the 
2012 
Boys All
State Soccer Honorable Mention Team and Wayne for making 2nd Team All 
State!!!   They both will play this Saturday, Nov 10th!!

Congratulations to Amerah Dixon for being selected to the 2012 Girls All 
State Soccer Team!!  Amerah also plays this Saturday, Nov 10th!!!


2012 Homecoming King and Queen

Wayne Logan
Maggie Ballou

2012 Girls Region Tournament Team

Maggie Ballou
Whitney Baker
Kaitlin Waddle
Chaylee Haggard
Amerah Dixon Offensive MVP

2012 Girls All-Region Team

1st team:
Amerah Dixon
Whitney Baker
Kaitlin Waddle
Chaylee Haggard
 
2nd team:
Morgan Boggs
Taylor Rawlings
Sydney Roaden
 
2012 Girls All-District Team
(Girls District Runner-up)
 
Sydni Roaden MVP Defense
Amerah Dixon
Kaitlyn Waddle
Chaylee Haggard

2012 Girls Banquet Awards

MVP  Amerah Dixon
Offensive Award  Chaylee Haggard
Defensive Award  Maggie Ballou
110% Kaitlyn Waddle
Most Improved  Meghann Blackburn
Redhound Award  Whitney Baker
Coaches Award  Sydni Roaden

2012 Boys All-Region Team
(Boys Region Champs)

Wayne Logan
Lucas Lay
Robbie Low
Dalton Logan
Chace Adkins  MVP Defense



2012 Boys All-District Team
(Boys District Runner-up)

Wayne Logan
Lucas Lay
Robbie Low
Tuilio Canineu  MVP Offense

2012 Boys State Semi Champs

2012 Boys Banquet Awards

MVP  Wayne Logan
Offensive Award  Andrew Webb
Defensive Award  Lucas Lay
110% Tanner Broughton
Most Improved  Robbie Low
Redhound Award  Alex Chumbley
Honorable Mention  Chace Adkins, Seth Botner
JV Awards Drew Cooney, Jerry Reed, Jonathon Carper, Jacob Storms, Tulio 
Canineu, Lucas Canineu

__________________________________________________________________________
___

2011 Homecoming King and Queen

Michael Browne

Shelby Phillips



2011 BOYS DISTRICT TOURNAMENT TEAM

Michael Browne

Lucas Lay

2011 BOYS ALL CONFERENCE

Michael Browne, 1st Team

Chace Adkins, 1st Team

Joseph Lowe, 2nd Team

Andrew Webb, 2nd Team


2011 BOYS BANQUET AWARDS

MVP - Michael Browne

Offense - Seth Botner

Defense - Lucas Lay

110% - Ben Felten

Most Improved - Jon Helton

Redhound Award - Alex Chumbley

Honorable Mention - Chace Adkins

JV Awards:

Ethan Pennington; Alex Thompson; Sam Marcum; Tulio Canineu; Andrew Thaler; 
Lucas Canineu

Coaches Award:

Wayne Logan


2011 GIRLS DISTRICT TOURNAMENT TEAM

Kaitlyn Waddle

Amerah Dixon

Sydney Hurst

Chaylee Haggard  Defense MVP

2011 GIRLS REGION TOURNAMENT TEAM

Erin Johnson

Shelby Phillips

2011 GIRLS ALL REGION TEAM

Amerah Dixon 1st Team

Chaylee Haggard 1st Team

Kaitlyn Waddle 2nd Team

2011 GIRLS BANQUET AWARDS

MVP-Chaylee Haggard

Best Offensive Player-Amerah DIxon

Best Defensive Player-Alison Warner

110% Award-Kaitlin Waddle

Most Improved Player-Sydney Hurst

Redhound Award-Maggie Ballou

Honorable Mention-Shelby Phillips

Coachs Award- Kaitlin Baker

2011 GIRLS DISTRICT RUNNERUP


__________________________________________________________________________
____
__

                   
2010 GIRLS ALL REGION TEAM

Amerah Dixon  1st Team

Whitney Baker   1st Team

2010 GIRLS DISTRICT TOURNAMENT TEAM

Kaylee Moore

Sydni Roaden

CONGRATULATIONS AMERAH AND WHITNEY AND THE 2010 GIRLS TEAM AND COACH 
STEELY 
AND COACH LAMKIN!!!!!    WAY TO GO !!!!!!!!

GIRLS 2010 Banquet Awards:

Honorable Mention Award: Kim Fothergill
Redhound Award: Maggie Ballou
110% Award: Chaylee Haggard
Offense Award: Amerah Dixon
Defense Award: Shelby Phillips
Most Improved Award: Kaitlyn Stidham
Most Valuable Player Award: Sydni Roaden

__________________________________________________________________________
____

2010 BOYS DISTRICT TOURNAMENT TEAM

Cameron Lambert

Cody O'Hara

Drew Farley

Tyler Teague  Defensive MVP

CONGRATULATIONS TO THESE BOY PLAYERS AND TO THE 2010 TEAM FOR BEING 
DISTRICT 
RUNNERUP!!!!

2010 Boys All Conference Team

Cody O'Hara

Craig Warner

Adam Sears

Boys 2010 Banquet Awards:

JV Recognition Awards: Seth Botner, Tanner Broughton, Ethan Carnes, Jesse 
Hyde, Wayne Logan, Alex Thompson

Honorable Mention Award: Adam Sears
Honorable Mention Award: Drew Farley
110% Award: Brody Freeman
Offense Award: Cameron Lambert
Defense Award: Craig Warner
Most Improved Award: Cody O'Hara
Redhound Award: Alex Sosa
Most Valuable Player Award: Tyler Teague

__________________________________________________________________________
____


 2009 Boys and Girls Season and Banquet Awards

Boys Awards:

District: Tyler Teague, Thomas Hyde, Drew Farley, Andrew Sears, Scott 
Muffly-
MVP Defense Award 


Region Tournament: Brody Freeman, James Grinter, Joseph Partin 

All Region Team: James Grinter-1st Team, Joseph Partin-2nd Team, Thomas 
Hyde-
2nd Team, Scott Muffly-Honorable Mention

Pulaski Cup: Tyler Teague

Central Ky Soccer Conference: Chris Moye, Andrew Sears

Stonerside Cup- Scott Muffly, Craig Warner

Boys Banquet Awards:

MVP-James Grinter
Offense Award- Brody Freeman
Defense Award- Scott Muffly
110%- Thomas Hyde
Most Improved- Craig Warner
Redhound Award- Tony Huffman
Honorable Mention- Joseph Partin
Coaches Award Outstanding Leadership- Scott Muffly
Coaches Award Dedication for Improving his game-  Tanner Broughton      
                    
                     JV Boys Recognition Awards:

Chase Adkins, Lucas Lay, Aric Young, Joseph Lowe, Michael Browne, Andrew 
Webb


Girls Awards:                         

District Team: Karlee Jaynes, Kristi Soules            

Region Team: Karlee Jaynes 1st Team, Kaitlin Baker 2nd Team

Girls Banquet Awards:                    

MVP- Karlee Jaynes                        
Offense Award- Amerah Dixon            
Defense Award- Ashley Fox              
110%- Sherry Dietlin                      
Most Improved Player- Chelsea Mitchell   
Redhound Award- Noelle Wilson          
Honorable mention- Kristi Soules          
Coaches Award- Alex Dixon          





                               





Attention Junior Boy and Girl Players:  Be sure and go by Lowe's sporting 
goods and order your letterman jacket.  The Boosters pay $25.00 for each 
year played, $100 max.  The cost of the jacket is usually $175-$200+ 
depending on what you add beyond the basic jacket.  Lowes has the list of 
what the boosters are paying for each player.  The earlier you place your 
order, the quicker you will get your jacket, best before the end of 
football 
season.  Any questions , call Pete @ 528-1180, 521-4669.


     Player Fee of $75.00 is due for both Boys and Girls players, 
 PLEASE MAKE CHECK OUT TO "CORBIN SOCCER BOOSTERS", 
 MAIL IT TO P. O. BOX 1809, CORBIN, 
KY 40702*****thanks....Pete


*****WE HAVE FORMED BOARDS(see boosters intro page for members) FOR BOTH 
GIRLS AND BOYS SIDES FOR A FIELD DEVELOPMENT COMMITTEE TO DEAL WITH THE 
LIGHTS/EQUIPMENT AT THE NEW FIELD, IF YOU WISH TO ASSIST THIS BOARD, CALL 
PETE @ 521-4669 or Roberta Webb, BOYS PRES or Carla Rawlings, GIRLS 
PRES*******

                
****MAGNETIC SOCCER BALLS FOR SALE AT THE GATE AT CHS & CMS HOME GAMES, 
THEY 
COME WITH A RED CORBIN "C" OR YOU CAN HAVE A PLAYERS NUMBER PUT ON 
THEM****
IF YOU WANT ONE AFTER HOME MATCHES ARE FINISHED - CALL PETE @ 528-1180 or 
521-4669.





Bottom Divider

Worknotes
©2017 TeacherWeb, Inc.